Pies w podróży

Pies w podróży

Będąc odpowiedzialnymi opiekunami dla naszego psa, podczas robienia planów wyjazdowych, musimy brać pod uwagę nie tylko swoją wygodę, ale również dobro i bezpieczeństwo czworonoga. Jest wiele czynników, którym należy się przyjrzeć, by nasza wspólna podróż była spokojna i przyjemna. Czym powinniśmy się sugerować tworząc taki plan? Czy zawsze warto zabierać ze sobą pupila? Jakie mamy inne możliwości, gdy chcemy odbyć wyprawę bez niego? 

Pytaniem na które trzeba odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności jest – czy planowana podróż będzie komfortowa dla naszego psa, czy może lepszym rozwiązaniem w danym przypadku, jest pozostawianie go pod czyjąś opieką?

Image

Nie zawsze zabieranie ze sobą pupila jest dobrym rozwiązaniem. Czasem zdarza się tak, że pies bardzo źle znosi podróż lub jest w wieku, który mu na to nie pozwala. Co zrobić w takim przypadku? Najlepszą opcją, jest wówczas zostawienie czworonoga pod opieką osoby, którą zna, lubi i z którą wcześniej już przebywał w podobnych okolicznościach. Jeśli nie mamy w swoim otoczeniu nikogo takiego, możemy skorzystać z usług profesjonalnego petsittera lub hotelu dla zwierząt. Pamiętajmy jednak, aby wybór takiej osoby lub miejsca, nie był przypadkowy. Warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z opiniami a nawet samodzielnie pojechać i poznać ludzi, pod których opieką chcielibyśmy zostawić naszego psa. Dobrym pomysłem jest również krótki pobyt przed docelowym wyjazdem. Dzięki temu, pies będzie miał więcej okazji na dostosowanie się do sytuacji oraz zbudowanie większej pewności siebie w nowym miejscu.

Jeśli ostatecznie zdecydujemy się na wspólną podróż, jest kilka rzeczy o których warto pamiętać:

- Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Po pierwsze, musimy zdecydować się na jeden z kilu dostępnych środków transportu. W każdym z nich, pies powinien zostać właściwie zabezpieczony dla dobra własnego oraz komfortu osób współtowarzyszących, jeśli jest to opcja publiczna jak np. pociąg lub autobus.Są to między innymi specjalne klatki lub transportery do aut, szelki z pasem bezpieczeństwa itp. Ponadto, bezwzględną koniecznością jest, zapoznanie się z przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt. W przypadku psów obejmuje to: posiadania smyczy, kagańca oraz dokumentu potwierdzającego szczepienie. Kolejną ważną kwestią, jest zapewnienie naszemu pupilowi wszystkiego czego potrzebuje podczas całej podróży. Wlicza się w to między innymi - miska z wodą, jedzenie według indywidualnych potrzeb oraz koc lub mata, aby pies miał swoje miejsce o znanym mu zapachu oraz możliwość odpoczynku w wygodnym miejscu.

Image

- Przemyślana podróż. Bez względu na to, na jaki środek transportu się zdecydujemy, musimy przygotować pupila na taki wyjazd. Część psów nie przepada za jazdą samochodem czy pociągiem. Może to wynikać między innymi z braku prawidłowego wdrożenia tej aktywności. Powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby pies poznał i zaakceptował nieznaną dotąd sytuację. Jedną z przyczyn, mogą być również problemy zdrowotne. Jesteśmy odpowiedzialni za naszego towarzysza, więc musimy go obserwować, aby być w stanie określić z jakim problemem mamy do czynienia. Oczywiście, warto wspomóc się opinią osób posiadających wiedzę w tym zakresie, tj. weterynarza czy behawiorysty / trenera, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do samopoczucia czworonoga. Chcąc prawidłowo zaplanować podróż, należy wziąć także pod uwagę długość trasy, miejsca przystanków i ich czas, oraz ewentualne przerwy na spacer podczas jej trwania.

- Zebranie informacji o miejscu naszego wypoczynku. Przed wyborem hotelu czy innego miejsca noclegowego, powinniśmy sprawdzić czy jest ono przyjazne zwierzętom. Jeśli pies jest mile widziany, jakie są dodatkowe opłaty z tym związane oraz szczególne zasady tam panujące. Rozeznajmy się również, czy w okolicy są miejsca w których możemy wyprowadzić pupila na wieczorny czy poranny spacer. Gdy planujemy jeść na mieście i odwiedzać miejsca turystyczne wspólnie z czworonogiem, należy sprawdzić, czy jest możliwość wprowadzenia go tam bez przeszkód. Zaoszczędzi to nam późniejszych problemów i nieporozumień.

Image

- Przygotowanie się na nieplanowane lub nagłe sytuacje. Wyjeżdżając na upragniony urlop, raczej nie przewidujemy, że coś złego może nas spotkać. Mimo małego prawdopodobieństwa, istnieje ryzyko, że podczas wypoczynku będziemy musieli skorzystać jednak  z opieki weterynarza lub samodzielnie udzielić psu natychmiastowej pomocy. Przed wyjazdem koniecznie musimy sprawdzić gdzie jest najbliższy gabinet weterynaryjny a także pogotowie weterynaryjne lub całodobowy punkt. Należy także przygotować i zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Możemy wykonać ją sami, lub kupić gotową, zaopatrzoną we wszystkie niezbędne środki.

- Stworzenie odpowiedniej przestrzeni dla psa. W nowym miejscu, musimy zapewnić naszemu pupilowi przestrzeń, w której będzie mógł swobodnie odpoczywać i rozluźnić się, jeśli będzie tego potrzebował. Nieznane sytuacje, dźwięki i zapachy wywołują niepokój u psa i reakcje stresowe na rzeczy z pozoru błahe. Należy stworzyć mu otoczenie, w którym poczuje się bezpiecznie i pewnie. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą klatki kennelowej, jeśli pupil jest nauczony korzystania z niej. Stanie się ona dla niego kawałkiem domu i pozwoli odpocząć. Jeśli nie używamy w życiu codziennym takiego rozwiązania, możemy przywieźć ze sobą koc, posłanie, legowisko, które jest przesiąknięte znanym zapachem. Bardzo ważne jest również usytuowanie w odpowiednim miejscu. Z dala od drzwi, aby uniknąć hałasu, w tej części apartamentu, domku czy pokoju, która jest najrzadziej przez nas użytkowana. Warto też uprzedzić obsługę, aby nie sprzątała podczas naszej nieobecności, gdy pupil zostaje sam.

Image

Aby być w pełni przygotowanym do takiego wyjazdu i czuć się pewnie w naszych planach, warto zrobić tzw. checklistę. Jest to lista kontrolna, dzięki której będziemy wiedzieli, że wszystko zostało sprawdzone i spakowane. Po odhaczeniu zadań, możemy być spokojni, że mamy wszystko co potrzebne. Jeszcze jedną istotną sprawą podczas tworzenia takiej listy jest to, aby nie robić jej w pośpiechu. Wtedy całe przedsięwzięcie traci sens, ponieważ możemy przez przypadek coś pominąć.

Odpowiednio zaplanowana podróż, pozwoli nam korzystać z wolnego czasu bez stresu. Właściwie przygotowany pies, będzie wspaniałym towarzyszem, którego będziemy mogli zabierać ze sobą wszędzie, nie martwiąc się o jego zachowanie.

Powrót do bloga

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.