Przez ostatnie lata świadomość tego, jak ważne jest codzienne dbanie o własne zdrowie, znacząco wzrosła. Ludzie zaczęli zwracać większą uwagę na sposób odżywiania, dostrzegli jak ważny jest świadomy odpoczynek w tym dynamicznym i pełnym pędu świecie. Możemy zauważyć również, że coraz więcej społeczeństwa stawia na profilaktykę, w postaci aktywności fizycznej. Opiekunowie zwierząt, również zaczęli przywiązywać wagę do tego, jak przeciwdziałać problemom zdrowotnym na tle ruchowym u swoich psów. Dzięki temu, pojawiły się różne sporty i formy ruchu, które pozwalają równocześnie dbać o zdrowie psa, oraz spędzać wspólnie czas.
Podstawą aktywności fizycznej każdego czworonoga są spacery. Regularne wychodzenie na powietrze, nie tylko dostarcza psu niezbędnego ruchu, ale również zapewnia mu stymulację sensoryczną i socjalizację. Należy pamiętać jednak, że zwykłe spacery na załatwianie potrzeb fizjologicznych to za mało. Minimum kilka razy w tygodniu powinniśmy zabierać psa na dłuższy spacer. Najlepiej wybierać miejsca, gdzie nasz towarzysz może odpocząć od zgiełku miasta i o ile to możliwe, swobodnie pobiegać. Codzienny ruch na smyczy jest zdecydowanie zbyt wolny dla zdrowych i pełnych energii psów. Ich naturalny sposób poruszania się to lekki kłus, dlatego jeśli nie możemy spuścić czworonoga ze smyczy, powinniśmy zaopatrzyć się w długą linkę, która umożliwi mu więcej swobody. Nic jednak nie zastąpi biegu w którym pies może rozwinąć prędkość, angażującą kończyny w ich największym zakresie ruchu. Jest to najlepsze i najprostsze ćwiczenie jakie możemy wprowadzić. Warto również dołączyć elementy zwiększające tętno, co pozwala znacząco poprawić kondycję naszego towarzysza. Są to bardzo krótkie wstawki, trwające maksymalnie minutę/dwie w zależności od kondycji. Może to być szybie ruszanie z siad lub waruj; pogoń za szarpakiem, wspólne bieganie, czy pływanie. Taki element można powtórzyć kilka razy podczas jednego spaceru (maksymalnie 6-8 powtórzeń, ponieważ choć może się nie wydaje, ćwiczenie to jest bardzo męczące).
Dla bardziej zaawansowanych w temacie aktywności fizycznej, istnieje szeroki wybór specjalistycznych dyscyplin sportowych dla psów. Oczywiście nie musimy być znawcami, aby zacząć. Ważne jest jednak wcześniejsze przygotowanie z osobą mającą wiedzę na temat danego sportu, aby uniknąć kontuzji oraz wprowadzania złych nawyków. Mogą one w późniejszym czasie utrudnić nam pracę z psem, jeśli zdecydujemy się przygotowywać do zawodów. Najczęściej wybierane w środowisku „psiarzy” są aktywności takie jak: frisbee, agility, flyball czy obedience. Cieszą się one dużą popularnością i często jeśli zacznie się je trenować, zostają one na stałe wprowadzone do życia naszego psa. Warto wówczas zwrócić uwagę na częstotliwość takich zajęć, aby nie przeciążyć czworonoga. Na początku zaleca się maksymalnie jeden/dwa treningi w tygodniu. Z czasem, jeśli stanie się dominującą aktywnością naszego psa, warto zwróci się do trenera o pomoc przy ułożeniu planu treningowego. Fachowa oceny i indywidualne podejście właściwej osoby, pozwolą naszemu czworonogowi progresować w bezpieczny i przemyślany sposób.
Mówiąc o profilaktyce, warto zwrócić uwagę na treningi fitness, które stają się coraz popularniejsze. Z usług instruktorów korzystają nie tylko psy sportowe, ale coraz częściej czworonogi uprawiające różne dyscypliny rekreacyjnie, szczeniaki oraz psy starsze. Podczas takiej wizyty, wykonywana jest wstępna ocena, która pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w układzie ruchu. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, zostaniemy odesłani do weterynarza bądź fizjoterapeuty. Pozwala to często wykryć problemy zdrowotne na bardzo wczesnym etapie, co skutkuje szybką reakcją i wprowadzeniem właściwego leczenia. Jeśli natomiast nasz pies nie ma większych przeciwskazań zdrowotnych, możemy liczyć na pomoc w ułożeniu planu ćwiczeń, które pozwolą nam poprawić siłę naszego psa. Zajęcia takie są prowadzone ogólnorozwojowo lub kierunkowo. Jeśli więc ćwiczymy konkretną dyscyplinę sportu, czy też mamy ustalony cel, nasz trening zostanie ułożony odpowiednio do tych potrzeb.
Właściwa ilość aktywności fizycznej w życiu naszego psa niesie same korzyści. Istnieje niewiele przypadków podczas których nasz pies musi być unieruchomiony. Staramy się unikać takich sytuacji, nie tylko z powodu przewidywanego spadku kondycji, ale również mając na uwadze aspekt psychiczny. Psy zostały stworzone do ruchu. Jego brak to niezaspokojenie podstawowej potrzeby życiowej, co w konsekwencji prowadzić może do problemów behawioralnych, apatii, braku apetytu i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. Z kolei, gdy zadbamy o tą część, nasz pies stanie się odważniejszy, chętniejszy do współpracy i zauważymy znaczną poprawę samopoczucia.
Aktywny tryb życia i odpowiednia dla danego psa ilość ruchu spełnia rolę profilaktyki zdrowotnej. Pozwala utrzymać dobrą formę, poprawia siłę, wydolność i koordynację. Czworonogi mogą dłużej cieszyć się sprawnością, również w podeszłym wieku. Dzięki temu, będą towarzyszyć nam i uczestniczyć w życiu rodziny przez wiele lat. Czas który my jako opiekunowie poświęcamy podczas treningów naszym czworonogom, zaowocuje lepszą komunikacją i poprawą relacji.
Pies w formie, to nie tylko spełniony czworonóg, ale również zadowolony opiekun. Dbanie o kondycję fizyczną psa ma liczne korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami aktywnego border collie czy spokojnego buldoga francuskiego, pamiętajmy o tym, że dbanie o formę naszego psa ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i szczęścia. To nie tylko obowiązek, ale również przyjemność, która przynosi wiele satysfakcji zarówno tobie, jak i twojemu wiernemu towarzyszowi. Pamiętajmy więc o tym, że tylko od nas zależy, czy damy mu tę możliwość.