Czy adopcja psa jest zawsze słusznym wyborem?
Bardzo często możemy spotkać się z dość popularnym i chętnie powielanym hasłem – „nie kupuj, adoptuj”. Jednak czy taka decyzja jest zawsze słusznym wyborem? W większości ludzie decydują się na adopcje z dobroci i chęci niesienia pomocy. Mimo to, zdarza się, że nie są oni przygotowani na możliwe trudności i konsekwencje z tym związane. W niektórych przypadkach kupno psa wydaje się bezpieczniejszym i mniej ryzykownym wyborem.
Zastanawiając się nad przyjęciem do naszego życia psa ze schroniska lub fundacji, trzeba brać pod uwagę, że jego przeszłość i pochodzenie nie jest nam znane. Oczywiście, każde zwierzę zasługuje na drugą szansę, aby znaleźć dobry, kochający dom. Warto więc porozmawiać z właścicielem organizacji oraz opiekunami danego czworonoga. Będą oni najlepiej wiedzieć, jaki charakter ma dany pies i czego możemy się po nim spodziewać. Musimy jednak mieć na uwadze, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Jeśli zwierzę przeszło wiele przykrych momentów w swoim życiu, na niektóre rzeczy lub sytuacje, może reagować nieprzewidywalnie. Przed adopcją, dobrze jest odwiedzić kilka razy naszego przyszłego towarzysza. Można wziąć go na spacer, sprawdzić jak reaguje na inne psy i ludzi. Warto także ocenić własne umiejętności i wiedzę. Jeśli pies wykaże zachowania, które będą wymagały naszej pracy – czy damy sobie radę? Czy będziemy mogli poświęcić czas na pracę z nim? Na pewno decyzja ta musi być przemyślana. Powinniśmy kierować się przede wszystkim rozsądkiem i nie wybierać psa bez wcześniejszego poznania go.
Biorąc pod uwagę powyższe, dobrze jest poruszyć również temat tak zwanych ‘pseudo hodowli’. Miejsce z którego zamierzamy kupić psa, musi być w pełni sprawdzone. Nie powinno ono wzbudzać naszych nawet najmniejszych podejrzeń. Przed zarezerwowaniem szczeniaka, należy upewnić się w jakich warunkach jest trzymany on, jego matka oraz pozostałe psy. Możemy sprawdzić również pochodzenie rodziców oraz dziadków. Jeśli hodowla odmawia nam dostępu do takich informacji, czy nie pozwala na wcześniejsze zobaczenie przyszłego towarzysza – powinna zapalić nam się pierwsza lampka ostrzegawcza. Warto także prześledzić poprzednie mioty i skontaktować się w razie konieczności z właścicielami do których trafiły maluchy. Mogą oni dostarczyć nam wielu ważnych informacji, takich jak stan np. zdrowia pupila. Często zdarza się, że pseudo hodowcy nie zważają na to, jakie psy rozmnażają. Powoduje to przenoszenie wielu chorób i wad genetycznych. Gdy okaże się, że miejsce z którego zamierzaliśmy kupić szczeniaka nie spełnia ogólnie przyjętych norm a zwierzęta są traktowane w niewłaściwy sposób, należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.
Ludzie decydują się na czworonoga z różnych przyczyn. Jedni chcą mieć towarzysza na wspólne wędrówki i szaleństwa, inni psa spokojnego, którego naturalne cechy czynią go bardziej zrównoważonym. Psy są wykorzystywane również w służbie i niosą pomoc człowiekowi. Możemy spotkać je między innymi w policji, na lotniskach czy grupach poszukiwawczych. Coraz bardziej popularne stają się także psie sporty. Z tych i wielu innych powodów, czasem lepiej zdecydować się na czworonoga z hodowli. Gdy zależy nam na konkretnych cechach i predyspozycjach, jest to zdecydowanie lepsza opcja. Oczywiście wszystkie zwierzęta mają swój indywidualny charakter i niejednokrotnie zdarzają się różnice w osobowości w obrębie jednej rasy. Mimo wszystko, pewne cechy wyróżniające dane psy są zwykle zachowane.
Ostatnimi czasy można zauważyć tendencję do znacznego wzrostu ilości psów rasowych w schroniskach. Są to zazwyczaj psy użytkowe. Ludzie kupują czworonogi nie znając potrzeb danej rasy, co powoduje, że nie są w stanie zapewnić im właściwej opieki. Psy te nie zostając dobrze poprowadzone przez przewodnika, zaczynają sprawiać problemy wychowawcze. Gdy zdecydujemy się na adopcję takiego towarzysza, musimy liczyć się z tym, że będzie wymagał od nas podwójnych nakładów pracy, z powodu konieczności korekcji niewłaściwych, wyuczonych zachowań.
Ważną kwestią nad którą trzeba się także zastawić, jest stan zdrowia naszego przyszłego pupila. Jeśli jest to pies z adopcji, często zdarza się, że z powodu zaniedbania przez poprzedniego właściciela lub w skutek bezdomności, ma on liczne problemy zdrowotne. Czasem są to tylko niegroźne schorzenia z którymi szybko i łatwo można sobie poradzić. Bywa jednak, że takie czworonogi zmagają się z problemami przewlekłymi, które wymagają przyjmowania odpowiednich leków do końca życia, specjalistycznego żywienia, regularnych wizyt u weterynarza czy fizjoterapeuty. Odrębną grupą są psi seniorzy. Takie pieski potrzebują troskliwej opieki i domu pełnego zrozumienia. Decydując się na takiego psa, musimy być pewni, że nasze zasoby pozwolą nam na zapewnienie zwierzęciu godnego i bezpiecznego życia.
Oprócz typowych opcji – adopcja ze schroniska, z fundacji lub kupno czworonoga, możemy wziąć pod uwagę psa, który znajduje się w domu tymczasowym. Oznacza to, że przebywa on przez pewien okres czasu u wolontariusza, który pomaga mu z aklimatyzacją, zbudowaniem zaufania do człowieka, nabraniem pewności siebie. Daje mu to możliwość poczucia się bezpiecznie i komfortowo w nowej i obcej dla niego rzeczywistości. Przebywanie z jednym czworonogiem, pozwala na zbudowania więzi i dobre poznanie charakteru psa. Znalezienia dla niego odpowiedniej rodziny, staje się wówczas dużo prostsze. Ważne jest właściwe dopasowanie psa i przewodnika. To na charakterze a nie na wyglądzie towarzysza, powinno nam najbardziej zależeć.
Zarówno adopcja jak i kupno niesie ze sobą wiele plusów jak i minusów. Nie ważne na jaką formę przyjęcia psa się zdecydujemy – decyzja zawsze musi być przemyślana. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić właściwe warunki oraz zagwarantować opiekę, której wymaga konkretny pies.